Aktualności

7 stycznia - oficjalna data obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego w Gostyniu

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, w Gostyniu decyzję o zbrojnym przystąpieniu do działań przeciwko Niemcom Powiatowa Rada Ludowa podjęła podczas obrad trwających w nocy z 6 na 7 stycznia 1919 roku. 6 stycznia 1919 roku, w godzinach popołudniowych, wezwano do Gostynia Bernarda Śliwińskiego z Ponieca.

Wieczorem odbyło się zebranie przywódców politycznych regionu gostyńskiego i przyszłych dowódców oddziałów powstańczych. Jednomyślnie zdecydowano się ogłosić w powiecie stan wojenny oraz sformować na drodze zaciągu ochotniczego batalion powstańczy. Dowództwo nad oddziałami postanowiono powierzyć Bernardowi Śliwińskiemu – byłemu porucznikowi armii pruskiej. Podobnie jak w przypadku pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego, Stanisława Taczaka, także tutaj jedynym powodem wyboru Śliwińskiego na dowódcę jednostek gostyńskich był fakt, iż posiadał jako jedyny na tym terenie stopień oficera.

Zbiórkę oddziałów z terenu powiatu gostyńskiego wyznaczono na godziny poranne 7 stycznia 1919 roku (7 stycznia uznano za oficjalną datę obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego w Gostyniu). Zebrało się kilkuset żołnierzy, z których utworzono batalion. Bernard Śliwiński podzielił go na 3 kompanie: gostyńską (dowódca Stefan Eitner), piaskowską (dowódca Antoni Sobecki) i mieszaną (dowódca Leon Włodarczak). Około godziny 15.00 cała jednostka na podstawionych podwodach odjechała przez Brzezie-Czajkowo-Łękę Małą-Czarkowo-Drzewce do Ponieca, by rozpocząć tworzenie frontu południowo-zachodniego powstania wielkopolskiego. Z czasem żołnierzy tego frontu przywykło się określać mianem „Grupa Leszno”.
Dziś mija 101 lat od tego wydarzenia.
W dwudziestoleciu międzywojennym bardzo uroczyście obchodzono każdą rocznicę Powstania Wielkopolskiego, trwało to do 1939 roku. Po II wojnie światowej nastał ciężki okres dla weteranów Powstania. Władze Polski Ludowej oceniały je negatywnie jako ruch nacjonalistyczny. Dopiero przemiany Polskiego Października spowodowały, że Powstaniu zaczęto przywracać należną rangę. Świadczyło o tym ustanowienie w 1957 roku Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego.
Po latach przymusowego nieistnienia, w styczniu 1957 roku dokonano restytucji Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu. Aktu tego dokonano na cmentarzu parafialnym, nad grobami poległych powstańców wielkopolskich.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć