Aktualności

25-lecie Chóru "Dzwon"

Działalność gostyńskiego Chóru "Dzwon" ropoczęła się w czerwcu 1949 roku, występował on wtedy pod oficjalną nazwą Chór Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Cukrowniczego przy Cukrowni w Gostyniu. W latach pięćdziesiątych "Dzwon" współpracował i występował z Symfoniczną Orkiestrą Objazdową Towarzystwa Filharmonii w Poznaniu.

Na przełomie lat 50. i 60. nastały dla chóru lata chude (niska prekwencja na próbach, brak publicznych występów). Ale już wtedy grupa entuzjastów muzyki chóralnej wszczęła energiczne działania aby ratować zespół. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, chórzyści gostyńscy zdobyli "Złoty Laur" na Festiwalu Chórów Amatorskich w Poznaniu w 1965 roku. W tym także roku "Dzwon" przeszedł pod patronat Powiatowego Domu Kultury w Gostyniu i wtedy jego działalność rozszerzyła się, zaczęły się koncerty na wsiach i w miastach. Nawiązali współpracę między innymi z żyrardowskim Chórem "Lira". Cyfry ilustrujące 25-lecie Chóru "Dzwon" były imponujące, odbyło się 1465 prób, 146 koncertów i bogaty repertuar obejmujący ponad 230 pieśni.

Do najwybitniejszych działaczy upowszechniających działalność chóralną zaliczyć trzeba Feliksa Waldę (dyrygenta Chóru "Dzwon" od czasów jego założenia) i Stefana Lorka (prezesa X Okręgu Śpiewaczego). Obaj zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi.

Z okazji 25-lecia Chóru "Dzwon" w sali Powiatowego Domu Kultury w Gostyniu odbyła się uroczystość na którą przybyli  przedstawiciele powiatowych i miejskich władz, zaproszeni goście, delegacje zaprzyjaźnionych zespołów, a także dyrygent artystyczny Wielkopolskiego Zarządu Chórów i Orkiestr Dętych Witalis Dorożała. Podczas spotkania wielu członków "Dzwonu" zostało odznaczonych z łotymi i srebrnymi odznakami.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z uroczystości 25-lecia gostyńskiego Chóru "Dzwon".

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć