Aktualności

I Bieg Kolarski o puchar "Orędownika Gostyńskiego"

18 marca 1934 roku odbył się w Gostyniu I Bieg Kolarski o puchar "Orędownika Gostyńskiego". Zawody zorganizował Klub Sportowy "Kania".Ta sportowa impreza miała mieć charakter cykliczny, co roku w miesiącu marcu z okazji imienin pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Udział w biegu mogli wziąć tylko zawodnicy zrzeszeni w organizacjach sportowych na terenie województwa poznańskiego, posiadający aktualne badania lekarskie o zdolności do uczestnictwa w wyścigu. Kolarzy obowiązywał "strój lekkoatletyczny", niedozwolona była jazda po chodnikach oraz wzajemne utrudnianie w czasie jazdy. Ponadto obowiązywały zawodników przepisy policyjne o ruchu drogowym na drogach publicznych. Niezastosowanie się do regulaminu groziło dyskwalifikacją. Wpisowe zawodnika wynosiło 1 zł.

Na starcie stanęło 25 zawodników: 14 z Gostynia, 6 z Poznania i 5 z innych miast województwa poznańskiego. Uczestnicy wystarowali o godz. 12.30 sprzed ratusza na gostyńskim Rynku. Trasa wynosiła 41 km i wiodła przez Bodzewko, Pępowo, Krobię do Gostynia, a finisz odbył się przed Hotelem Polonia przy ulicy Kolejowej. Pierwszy przybył na metę Roman Włodarski w czasie 1 godz. 17 min. i 15 sek., II miejsce zajął J. Latajka w czasie 1 godz. 17 min. i 25 sek., obaj byli reprezentantami Klubu Sportowego "Kania". Na trzecim miejscu uplasował się J. Andrzejewski ze Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej. Czwarty linię mety minął Marian Łagodziński, piąty Józef Piniewski, którzy reprezentowali II Drużynę Harcerską z Gostynia. Bieg ukończyło 23 zawodników. Wręczenie nagród nastąpiło kilkanaście minut po biegu. Zwycięzca otrzymał puchar przechodni ufundowany przez redakcję "Orędownika Gostyńskiego" i złoty żeton od Powiatowego Komitetu Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego, drugą nagrodę - srebrny żeton ufundował Jan Mazela (prezes gostyńskiej "Kani"), a za trzecie miejsce wręczono brązowy żeton od Klubu Sportowego "Kania". Ponadto pierwszych pięciu zawodników otrzymało dyplomy.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z I Biegu Kolarskiego, które powiększyły zbiór zdjęć o tematyce sportowej.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć