Aktualności

#everynamecounts

#everynamecounts to projekt zainicjowany przez Arolsen Archives – jego celem jest wzniesienie cyfrowego pomnika dla upamiętnienia osób prześladowanych przez narodowy socjalizm, aby również przyszłe pokolenia miały dostęp do nazwisk i tożsamości ofiar. Projekt powstał także z myślą o naszym dzisiejszym społeczeństwie, historia pokazuje bowiem, do czego prowadzi dyskryminacja, rasizm i antysemityzm.

Arolsen Archives to Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich Prześladowań i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar i ocalonych. Zbiory zawierają informacje o 17,5 mln osób i są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Znajdujące się w nich dokumenty dotyczą wielu różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego i stanowią ważne źródło informacji dla dzisiejszego społeczeństwa.

Nasza współpraca z Międzynarodową Służbą Poszukiwań (International Tracing Service - ITS), bo tak wówczas nazywała się ta organizacja, rozpoczęła się w 2107 roku poszukiwaniem rodziny Tadeusza Tomaszewskiego. Wtedy odpowiedzieliśmy na apel Małgorzaty Przybyły pracującej w Arolsen Archives. Dalsza współpraca zaowocowała kolejnymi sukcesami poszukiwawczymi, były konferencje i spotkania w gostyńskim Muzeum i klasztorze na Świętej Górze (m.in #StolenMemory, "Nigdy Więcej Wysiedleń") oraz w Oświęcimiu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Dziaiaj, 21 stycznia 2021 roku, z inicjatywy Arolsen Archives rozpoczyna się międzynarodowa kampania #everynamecounts. Na rozpoczęcie projektu udostępnionych zostanie około 600.000 dokumentów z różnych obozów koncentracyjnych do cyfrowego zapisu ("indeksowania") na zaktualizowanej platformie crowdsourcingowej Zooniverse. Dokumenty te, są częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od 21 do 27 stycznia z okazji rozpoczęcia kampanii będzie można podziwiać na fasadzie budynku Ambasady Francji w Berlinie imponującą instalację świetlną #everynamecounts. W dniu 21, a także 27 stycznia bądzie to możliwe także na żywo. Instalacja poświęcona jest wszystkim ofiarom narodowego socjalizmu.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału w projekcie, szczególnie rodziny osób prześladowanych, szkoły, muzea, instytucje, pasjonatów historii.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora klikając TUTAJ.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

Wróć