Aktualności

„Dubler”

Na sobotę 30 września 2017 roku kanał TVP Historia zaplanował premierową emisję filmu „Dubler”. To produkcja opowiadająca o intrydze angielskiego wywiadu z roku 1806 z udziałem księdza Stefana Błażewskiego – jednej z najbardziej zagadkowych postaci związanych z Gostyniem. Początek emisji o godzinie 23.00.

Przypomnijmy, że prapremierowy pokaz filmu miał miejsce w czwartek 29 czerwca w kinie „Pod Kopułą” w ramach spotkania, któremu nadano podtytuł „Historia gostyńskiego Napoleona”. Uczestniczyła w nim autorka scenariusza i reżyserka – dr Dagmara Spolniak, która od lat interesuje się postacią francuskiego cesarza i związała z nim swą karierę naukową.

Warto nadmienić, że świętogórski kapłan Stefan Błażewski był jakoby uderzająco podobny do Napoleona Bonaparte. W roku 1806 zaplanowano misterną akcję porwania władcy. Wykorzystując maszynę do gry w szachy zwaną „mechanicznym Turkiem”, Brytyjczycy zamierzali zwabić i uprowadzić cesarza, a w jego miejsce podstawić sobowtóra. Dokumentów, na podstawie których można by odtworzyć przebieg tej akcji, na razie nie udało się odnaleźć. Tym niemniej podejmowane były takie próby. Są relacje ustne spisane w starych kronikach, zapiski, terminy pobytu poszczególnych osób w konkretnych miejscach – to jednak tylko poszlaki, dowodów wciąż brak. Wiedzę na ten temat próbuje uporządkować ten film.

Kanał TVP Historia dostępny jest zarówno na naziemnej platformie cyfrowej, jak i w pakietach satelitarnych czy sieciach kablowych.

Źródło: www.gostyn.pl

Wróć