Aktualności

Ariel porucznika Stefana Kutermankiewicza

Zdjęcie, które dzisiaj prezentujemy już kilka lat próbowaliśmy rozszyfrować i wreszcie udało się. Na poniższej fotografii motocykl Ariel o numerze rejestracyjnym PZ 42228, który został zarejestrowany w Gostyniu. Mogą mylić oznaczenia PZ, ale w latach 30. XX wieku takie właśnie początkowe litery tablic rejestracyjnych miały motocykle w naszym mieście.

W Archiwum Państwowym w Lesznie odnaleźliśmy Rejestr Motocykli z lat 1931-1933. Pod pozycją nr 1 w tym dokumencie widnieje, że właścicielem tego brytyjskiego motocykla o numerze silnika 13170 i podwozia 13946 był porucznik Stefan Kutermankiewicz. Z notki rejestracyjnej wiemy, że Ariel został przeznaczony do jazdy prywatnej, ciężar własny pojazdu wynosił 127 kg, a rodzaj obręczy kół określono jako „pneumatyk”.
Stefan Kutermankiewicz urodził się 6 stycznia 1906 roku, był członkiem gostyńskiego Strzelca, opiekunem założonego 10 marca 1931 roku Klubu Sportowego "Wicher" Gostyń, komendantem powiatowym Przysposobienia Wojskowego (PW) i Wychowania Fizycznego (WF). Porucznik Stefan Kutermankiewicz był zawodowym oficerem w 55 Pułku Piechoty w Lesznie pod dowództwem pułkownika Stefana Roweckiego, prawdopodobnie był przydzielony do III batalionu w Rawiczu.

Info: Maciej Gaszek & Mariusz Sobecki (GaSo)

 

Wróć