Aktualności

Okręgowa Wystawa Filatelistyczna

Przygotowania trwały rok, by wreszcie 14 października 2000 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Okręgowej Wystawy Filatelistycznej Gostyń 2000 - 50 Lat PZF. Pierwszego dnia wystawy o godzinie 13 w kościele farnym odbyła się masza święta w intencji filatelistów.

Więcej...

Polubili fizykę

Czy można lubić fizykę? Chyba tak, a  świadczą o tym dzisiaj prezentowane fotografie z 1974 roku z gostyńskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Więcej...

O paniach lekkich obyczajów

Przeglądając archiwalne dokumenty w Archiwum Państwowym w Lesznie, gostyńską prasę z okresu międzywojennego, natrafiamy na różne ciekawe tematy. Tym razem przedstawiamy historię, którą określiliśmy mianem „gostyńskiej obyczajówki”, a wszystko działo się w latach 20. XX wieku.

Więcej...

Lata trzydzieste

Fotografie z lat 30. XX wieku z Gostynia (widok z Góry Zamkowej, zjazd maturzystów Gimnazjum) i Pudliszek (budynek majątku).

Więcej...

Kto to jest?

Nowe fotografie z serii "do identyfikacji". Kto jest na tych zdjęciach? Jeśli znacie odpowiedź, to napiszcie do nas na adres gaso@gaso-gostyn.pl.

Więcej...

Przedszkolacy

Archiwalne zdjęcia z lat 50. i 60. XX wieku dzieci z gostyńskich przedszkoli (zakładka "Gostyń po 1945").

Więcej...

Spotkania w bibliotece

Zdjęcia ze spotkań w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu z Andrzejem Ptasikiem z Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Lesznie, Józefem Mozio z "Dziennika Ludowego'" i Zuzanną Przeworską z Torunia.

Więcej...

Towarzystwo Czytelni dla Kobiet

Już wiele lat przed odzykaniem przez Polskę niepodległości działało na terenie Gostynia mnóstwo organizacji skupiając mieszkańcóww w stowarzyszeniach politycznych, kościelnych, oświatowych.

Więcej...

Mleczarze, murarze i hutnicy

Archiwalne zdjęcia pracowników gostyńskich zakładów pracy: Spółdzielni Mleczarskiej, Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego i Wielkopolskiej Huty Szkła.

Więcej...

Piaski i okolice

Archiwalne fotografie z Piasków, Szelejewa, Marysina, Grabonoga i Strzelec Wielkich (zakładka "okolice Gostynia").

Więcej...

Pochód 1-majowy

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Czarnego Legionu w Gostyniu w pochodzie 1-majowym (1 maja 1978 r.) - zakładka "szkoły".

Więcej...

Nowe zdjęcia

Nowe zdjęcia z serii "Gostyń po 1945" (m.in. pracownicy Sądu Rejonowego, bal przebierańców, zespół taneczny).

Więcej...

Spoczywa w Miednoje

W masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i wielu innych nieznanych mogiłach spoczywają ciała polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej, przedstawicieli inteligencji, księży. Wśród nich jest także urodzony w Szelejewie posterunkowy Policji Państwowej Franciszek Lempach.

Więcej...

Okres międzywojenny

Gostyńskie zdjęcia z okresu międzywojennego (kurs prasowania, Wacława Niestrawska (druga żona Hipolita Niestrawskiego - burmistrza Gostynia w latach 1936-1939) z dziećmi i Zlot Hufca Gostyńskiego na dziedzińcu Gimnazjum) - zakładka "Gostyń do 1945".

Więcej...

Kolejne zdjęcie zidentyfikowane

Kilka dni temu zamieściliśmy kolejne zdjęcia "do identyfikacji". Jedna z fotografii została rozpoznana przez Pana Jerzego Góralskiego. Na zdjęciu numer 461 jest brat dziadka Pana Jerzego, Władysław Hejnowicz z żoną Marią i dziećmi.

Więcej...